S utieraním listov rastlín mi poradil skúsený záhradkár. Budú krásne lesklé a zdravé

Keď si zaobstaráte domáce zviera, musíte ho nielen kŕmiť, ale tiež kúpať a česať. Rovnako je to aj s rastlinami.

Mnohí ľudia si ich kupujú, aby zútulnili a skrášlili svoj príbytok. Aby však kvetina lahodila očiam, je potrebné sa o ňu aj dobre starať. Leštenie je jedným z najdôležitejších opatrení, najmä v prípade veľkolistých rastlín. Čo teda používať, aby boli listy stále žiarivo-lesklé?

Špeciálne laky nájdete k dispozícii v mnohých kvetinárstvach. Prečo však míňať peniaze na drahé výrobky, keď môžete použiť prírodné materiály. Nezabudnite, že leštenie nie je vhodné pre všetky rastliny.

water droplets on green leavesunsplash

Ako a čím správne pretierať listy

Ktoré rastliny majú lesklý povrch

Skôr ako začnete, uistite sa, že to vašej rastline neublíži. Povrch listov by mal byť hladký a lesklý, bez chĺpkov. Tieto kvety majú často pomerne veľké listy, ktoré slúžia ako ich hlavná ozdoba. Medzi tieto rastliny patria Monstera, Fikus, Aspidistra, Difenbachia a ďalšie.

Mladé rastliny nepretierajte – môžete ich poškodiť. Ak má vaša rastlina zamatové, hrboľaté alebo pichľavé listy, nevoľte tento spôsob ošetrenia. Rôzne druhy kaktusov, papradí, begónií a iných rastlín by sa mali čistiť od prachu pomocou sprchy.

Ako odstrániť prach

Pred leštením by sa mal kvet očistiť. Vrstva prachu zakrýva krásu rastliny a zároveň jej škodí. Ak sa povrch listov pravidelne nepretiera, usadené častice bránia odparovaniu. Proces fotosyntézy je tiež narušený.

Veľké a tvrdé listy by sa mali prednostne čistiť ručne. Použite mäkkú handričku alebo špongiu. Navlhčite handričku čistou vodou a jemne utrite listy. Pri znečistení handričku opláchnite pred každým použitím.

Ako umývať rastliny v sprche

Kvety s malými, príliš hrubými alebo príliš tvarovanými listami sa môžu ťažko umývať ručne. Preto je najlepšie dať im rýchlu sprchu s jemným rozprašovačom. Tým sa odstránia všetky povrchové nečistoty a rastlina sa osvieži. Na druhej strane sa vyhnite zamokreniu pôdy. Pred použitím vody zabaľte kvetináč do potravinovej fólie.

Banány

Teraz je čas dodať kvetine lesklý povrch. Vezmite si kúsok banánovej šupky a odstráňte z nej všetky hrubé vlákna. Potom prejdite po povrchu listov a pretrite ich. Uvidíte, že rastlina bude lesklá a pekná už za pár sekúnd. Príjemný bonus: Rastlina získava dodatočnú dávku draslíka, ktorý je obsiahnutý v banánovej šupke.

Ako leštidlo nepoužívajte žiadne výrobky, ktoré za sebou zanechávajú mastný povlak. Tým sa zabráni dýchaniu rastliny. Okrem banánových šupiek je výborná aj citrónová šťava zriedená vo vriacej vode. Po takejto skrášľovacej procedúre budú vaše kvety žiariť ako hviezdy na červenom koberci!

 

Zdroj: sovkusom.ru 
Back To Top