Kvet pagaštanu – cenný liek: pomáha pri liečbe leukémie, nádorov, kŕčových žíl

Každý rok v máji sa na pagaštanoch konských objavujú nádherné biele a ružové kvety.

Tento prírodný úkaz nám poskytuje nielen estetické potešenie, ale môže to mať aj pozitívny vplyv na naše zdravie.

Tieto kvety sa dajú využiť ako podporná liečba na nespočetné množstvo ochorení.

Kvety a plody pagaštanu konského obsahujú flavonoidy, kvercetín, cholín, puríny a ďalšie živiny.

Spoločne majú protizápalové a protiedémové účinky, posilňujú kapilárne steny a znižujú viskozitu krvi, znižujú krvný tlak, normalizujú hladinu cholesterolu v krvi.

Kvety vo forme odvaru alebo alkoholovej tinktúry sa pijú na srdcové choroby, pečeň, tuberkulózu pľúc, dýchavičnosť, leukémiu, reumatizmus; tinktúra sa môže vtierať do kože napríklad pri artritíde alebo dne.

Liečivé tinktúry sa pripravujú z čerstvých a sušených kvetov, ktoré sú schopné zlepšiť výkon a fungovanie celého tela.

Produkty na báze gaštanových kvetov:

  1. Tinktúra na hypertenziu

Zalejte 50 gramov sušených kvetov gaštanu 500 mililitrami vodky. Nechajte odstáť 3 týždne na tmavom mieste a následne preceďte. Pite tinktúru 2-krát denne 35 kvapiek pred jedlom.

  1. Tinktúra proti bolesti kĺbov

Zalejte 20 gramov sušených kvetov a plodov 50%-ným alkoholom. Tinktúru vtierajte do boľavých miest.

  1. Šťava z kvetov pagaštanu konského na kŕčové žily

Pomocou mixéra si rozmixujte 200-300 g čerstvých kvetov konského gaštanu a vytlačte šťavu. Konzumujte 25 kvapiek s 1 polievkovou lyžicou teplej vody 2-krát denne 30 minút pred jedlom.

  1. Kúpeľ proti hemoroidom a ekzémom

Uvarte 50 gramov kôry, listov a kvetov pagaštanu konského v 1 litri vody. Tento koncentrovaný vývar pridajte do teplého kúpeľa.

  1. Masť z pagaštanu konského na kŕčové žily

Masť je veľmi populárna u ľudí trpiacich na žilové ochorenia. Mazaním boľavých miest na pokožke môžete rýchlo zmierniť zápal a eliminovať príznaky. Rozdrvte 5 lyžíc kvetov, zalejte ich 500 ml oleja, povarte vo vodnom kúpeli 1 hodinu nechajte vychladnúť a preceďte.

  1. Odvar na mastopatiu

Pri liečbe mastopatie sa používa odvar z pagaštanu konského. Do litrového hrnca si nasypte 6-8 plných lyžíc sušených kvetov, zalejte vodou, priveďte k varu, lúhujte cez noc na teplom mieste (zabaľte do deky) a konzumujte počas nasledujúceho dňa.

  1. Odvar ako podporná liečba leukémie

Používajú sa pagaštanové kvety (bez čnelky). 1 polievkovú lyžicu sušených kvetov zalejte 200 ml vody, priveďte do varu, ale nevarte. Nechajte lúhovať 5-8 hodín.

Preceďte a môžete piť – 1 liter odvaru denne, ale dávkovanie musí byť individuálne (predávkovanie môže spôsobiť kŕče). Liečba 15-20 dní. Po desaťdňovej prestávke môžete opakovať.

  1. Odvar proti mozgovým nádorom

Tento dovar z kvetov v rovnakých pomeroch sa odporúča aj pri liečbe mozgových nádorov. (Odvar z kvetov obnovuje štruktúru bielkovín, lieči krv, obnovuje biopole tela.)

Kontraindikácie:

Pagaštan má veľa cenných vlastností, najmä pri rôznych vaskulárnych ochoreniach, vždy si však musíme uvedomiť, že sa neodporúča pri atonickej zápche, hypokyselinovej gastritíde, menštruačných poruchách, zlej zrážanlivosti krvi, trombocytopénii. Nekonzumujte perorálne pri hypotenzii.

 

Zdroj: otozh.com.ua