Vyrobte si roztomilú dekoráciu zo zvyškov látky, ktorú si vaše vnúčatá a deto zamilujú

Na tvorbu dekorácií  či hračiek nepotrebujete veľké množstvo materiálu! Stačí, ak máte chuť vyrobiť si niečo vlastnými rukami a disponujete dostatočným počtom zvyškov látky. Takéto roztomilé bábiky sa dajú vyrobiť doslova z ničoho. Všetko závisí iba od vašej fantázie a dostupnosti materiálu, ktorý by niekto mohol považovať za niečo, čo je súce na vyhodenie do koša. Ak si prajete, do tvorivého procesu môžete zapojiť aj vaše deti.

Budete potrebovať:

  • dostatok látky, väčšie kúsky
  • niekoľko korálok
  • sintepon alebo vata
  • zvyšky tenkého drôtiku alebo jutového lana
  • nite, stuhy, iný materiál na ozdobu
  • tavná pištoľ
  • nožnice

Najskôr si vyberte správnu látku. Ideálnou voľbou sú akékoľvek zvyšky: od hrubých džínsov až po bežnú tkaninu. Zároveň je dôležité, aby látka pri žehlení nestratila tvar a bola poddajná. Všetky kúsky látok sú vyrobené podľa vzoru kruhov. Môžete si dopomôcť taniermi, podšálkami prípadne vrchnákmi z fliaš.

Potrebujete 1 veľký kruh, 2 stredné a 1 malý. Pre malý kruh je vhodná obyčajná tričkovina alebo úplet (ideálne bielej alebo béžovej farby).

Každý z kruhov zošite po okrajoch do akéhosi „vreca“.

Všetky „vrecia“, okrem toho z tričkoviny, vám vytvoria „palacinky“. Látka z týchto placiek bude vytvárať pekné záhyby s originálnym nadýchaným okrajom, ktorý si už nebude vyžadovať ďalšie úpravy.

Vrecúško z tričkoviny vyplňte sinteponom alebo vatou.  Vytvoríte tak hlavu budúcej bábiky.

Najväčší kruh a jeden menší preložte na polovicu a spojte v strede pomocou tavnej pištole (naneste lepidlo na väčší kruh a priložte naň menší). Získate tak nadýchané šaty. Zhora pripevnite hlavu.

Z kúskov povrazu sformujte ruky a nohy, ktoré sú doplnené korálkami.

Vlasy si vyrobte zo zvyškov nití ľubovoľnej farby. Môžete zvoliť akýkoľvek účes…

Zvyšný kruh premeňte na štýlovú baretku doplnenú ozdobou v podobe korálky.

Oči, ústa a prípadné mihalnice vyšite klasickou metódou. Pracujte s nitkami rôznych farieb. Stehy nemusia byť dotiahnuté. V takom prípade je dôležité neťahať niť, aby sa tvár nepokrčila.

Ak chcete, môžete nahradiť ústa a oči korálkami. Posledným krokom je stužka poskladaná do tvaru mašličky a prilepené ku krku. Dozdobiť ju môžete opäť nejakou korálkou.

Bábika je hotová. Zostáva už len zistiť, kam presne ju chcete umiestniť. Ak chcete, aby dokázala sedieť, spevnite jej vnútro kúskom drôtu. Drôt pomôže, aby sa ruky bábiky stali hlavným držiakom jej odevu.

Viac podrobností o tvorbe (nielen) takejto hračky nájdete v nasledujúcom videu:

 

Zdroj:youtube.com