Sprchová hlavica bola zanesená špinou a vodným kameňom. POMOHOL MI TENTO MALÝ TRIK

Pravdepodobne neuplynul ani rok od času, keď ste si kúpili novú sprchovaciu hlavicu a je to tu opäť… Aj tie najmenšie diery sú upchané vodným kameňom a prúd vody strieka do všetkých strán. Ako rozložiť hlavicu sprchy a čo najrýchlejšie odstrániť vodný kameň?

gray metal handheld shower head                                          unsplash

Môžete si samozrejme vziať aj ihlu či iný ostrejší predmet bez toho, aby ste niečo rozoberali, no existuje aj lepší spôsob!

 

AKO ROZLOŽIŤ SPRCHOVÚ HLAVICU

Horčíkové a vápenaté soli z tvrdej vody z vodovodu sa usádzajú na vodovodné armatúry, čím sa vytvára biely vodný kameň. V niektorých prípadoch to len  vyzerá neesteticky, v iných to nakoniec vedie k závažným poruchám (napríklad v práčkach či bojleroch).

Povlak na sprchovej hlavici nie je najväčším problémom, no môže spôsobiť komplikácie pri odstraňovaní. Aj v takejto situácii existuje efektívne riešenie!

Bežná kyselina citrónová je vynikajúcim a osvedčeným prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa. Namáčanie celej hlavice v kyseline môže byť nepraktické, preto by ste ju mali najskôr odpojiť od hadice.

Ak sa pozriete pozorne, uvidíte, že väčšina dier je upchatá. Ďalším krokom je rozobratie hlavice.

V niektorých modeloch ju môžete úplne odšraubovať, v iných najskôr odstrániť stredovú zátku. Pod ňou je skrutka, ktorá spája pokrievku sprchovej hlavice so zvyškom.

 

Na hlavice s nastaviteľným prúdom vody môžete potrebovať dlhé kliešte (ako na obrázku) alebo nožnice so zaoblenými koncami.

 

Potrebujete iba túto časť. V obchode si kúpte 80 g kyseliny citrónovej, no je možné, že vám bude stačiť aj polovica.

Nasypte kyselinu do hlbokej misky a zalejte ju horúcou vodou. Veko zo sprchovej hlavice ponorte do vody a v prípade potreby pridajte vriacu vodu.

Počkajte 30-60 minút. Potom vyberte kryt a skontrolujte otvory.

Hotovo! Sprchová hlavica je opäť ako nová. Nemusíte to už ani čistiť. Stačí ju už len pripevniť k hadici a môžete sa osprchovať.

Ak sa hadica nedá rozobrať a nie je na nej veľa usadenín, nalejte si do plastového vrecka ocot a pripevnite ho tak, aby boli dýzy úplne ponorené do kvapaliny. Nechajte pôsobiť dve hodiny a následne opláchnite teplou vodou.

 

Zdroj: takprosto.cc