Pripravte si recept na piškótovú roládu, ktorá sa vám bude rozplývať na jazyku

Život je plný prekvapení. Určite sa už neraz stalo, že k vám zavítala nečakaná návšteva. A keďže sa považujete za pohostinného človeka, je vašou povinnosťou poskytnúť hosťom niečo chutné pod zub. Ponúkame vám skvelý dezert v podobe nadýchaného piškótového cesta s džemom. Garantujeme vám rýchlu prípravu a skvelú chuť!

Piškótové cesto z vaječných žĺtok sa vždy vydarí, dokonale sa stočí do rolády a nikdy sa nezlomí. Vajíčka dodávajú cestu krásnu zlatistú farbu. Ako náplň môžete použiť akýkoľvek džem.

Na prípravu potrebujete:

  • 5 vajec
  • 120 g cukru
  • 2 g prášku do pečiva
  • 50 ml mlieka
  • Štipku soli
  • 90 g hladkej múky
  • 50 ml slnečnicového oleja
  • Marhuľový džem

Postup

Žĺtky oddeľte od bielkov, pridajte štipku soli a pomocou mixéra si vyšľahajte hustú penu. Pridajte 50 g cukru a pokračujte v šľahaní. Objem zmesi by sa mal zdvojnásobiť.

V druhej miske si vyšľahajte bielka približne po dobu 1 minúty. Postupne pridávajte zvyšný cukor v 3 etapách, pokračujte v šľahaní, kým nezískate stabilné vrcholčeky.

Vyšľahané žĺtka pridajte do bielkovej zmesi postupným vmiešavaním so silikónovou špachtľou v smere hodinových ručičiek. Nakoniec pridajte preosiatu múku a prášok do pečiva.

Zmiešajte si mlieko a slnečnicový olej. Pridajte do zmesi niekoľko lyžičiek cesta, zamiešajte a potom zmes prelejte na zvyšok cesta. Miešajte, až kým nebude úplne hladké.

Cesto následne nalejte na plech vystlaný papierom na pečenie. Rozložte ho čo najrovnomernejšie a pečte 30 minút pri teplote 170 °C.

Upečené cesto položte na čistý papier na pečenie a odstráňte ten, na ktorom sa pieklo. Pozdĺž povrchu urobte niekoľko jemných zárezov, potrite ich džemom a cesto zatočte do rolády. Po vychladnutí ho vložte na 1 hodinu do chladničky.

Takéto jemné piškótové cesto sa dá tiež použiť na výrobu tort či iných zákuskov. Dokonale drží svoj tvar, neláme sa a po rozrezaní vyzerá úžasne. Prajeme vám dobrú chuť!

Zdroj: sovkusom.ru