Máte zanesené šperky? Takto budú znova žiarivo čisté! Mne to vyšlo!

Zlaté a strieborné šperky po čase stratia lesk. Čo môžeme urobiť aby znova ako nové? V nasledujúcich riadkoch nájde jednoduché ale veľmi efektívné domáce rady.

Sóda bikarbóna – do misky vložíme alobal, zmiešame 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny, štipku soli, trošku saponátu na riad a vodu. Naleje do misky s alobalom a vložíme znečistené šperky. Necháme pôsobiť 5-10 minút, po vybratí ich opláchneme čistou vodou a mäkkou handrou utrieme do sucha.

Šperky s perlami stačí umyť šampónovou vodou aby boli znovu žiarivé.

Strieborné šperky vyčistíte najjednoduchšie octom. 1 čajovú lyžičku sody bikarbony  a 1 čajovú lyžičku soli zalejeme vriacou vodou v menšej šálke a pridáme pol šálky octu a do tohto roztoku namáčáme strieborné šperky. Opláchneme teplou vodou a utrieme do sucha.

Šperky vyčistite zubnou pastou pomocou starej kefky, leštite kým nie sú šperky čisté a nakoniec opláchnite čistou vodou.

Šálku naplníme vodou a pridáme tea tree olej, nechajme v tom celú noc šperky stáť a ráno ich preleštíme zubnou kefkou a sódou bikarbónou. Opláchneme čistou vodou.

Zlaté šperky vložíme do misky a zalejeme pivom. Necháme chvíľu pôsobiť, vyberieme a preleštíme suchou handrou. Tento spôsob nie je vhodný pre strieborné  šperky a pre šperky s drahokamom.

Do misky nalejeme vodu a pridáme trošku saponátu na riad. Nechajme v nej stáť zlaté aj strieborné šperky, ráno ich opláchneme a utrieme do sucha.

Šperky vyrobené z medi sa čistia najľahšie s kečupom. Nechajme stáť šperky v kečupu potom ich preleštíme kefkou a opláchneme vodou.

Pol šálky vody zmiešame s 1 lyžicou citrónovej šťavy a troškou sušeného mlieka. Nechajme šperky cez noc stáť v tejto vode a ráno uvidíme aké sú krásné lesklé.

Do nádoby nalejeme saponát na riad, pridáme pár kvapiek alkoholu a namáčáme do nej šperky. Po piatich minutách ich preleštíme kefkou a opláchneme vodou.

Roztlačíme jeden banán a s tým preleštíme šperky, budú krásne lesklé.