Efektívny a rýchly spôsob čistenia žehličky. Žehlička bola ako nová a pritom má 5 rokov

Nič netrvá večne, vrátane výdrže domácich spotrebičov. Ak sa však o ne pravidelne staráte, môžete výrazne predĺžiť ich životnosť a zároveň ušetriť na kúpe nových. Napríklad, akákoľvek žehlička sa skôr alebo neskôr začne upchávať vodným kameňom, sadzou a hrdzou.

Aj v prípade, že sa vaša žehlička prestala správne naparovať a namiesto toho začala „vypľúvať“ nejaké chumáče a škvrny, neznamená to, že patrí do šrotu. Aj tu existuje možnosť, že sa vyčistí zvnútra a bude fungovať ako nová.  Nepotrebujete kvôli tomu kupovať ani žiadne špeciálne čistiace prostriedky.

 

Budete potrebovať:

  • kyselinu citrónovú
  • horúcu vodu
  • nepotrebnú zubnú kefku

Najprv si musíte pripraviť čistiaci prostriedok. Zoberte si kyselinu citrónovú a zalejte ju vriacou vodou. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom dobre premiešajte, aby sa úplne rozpustila. Hotovo! Nie sú tu žiadne striktné množstvá, môžete vychádzať z pomeru 2 lyžice kyseliny citrónovej na 500 ml vody.

Youtube | Хозяйке на заметку

Zapnite žehličku a nechajte ju čo najviac zahriať. Keď indikátor ohrievania zhasne, odpojte žehličku zo siete a naplňte ju vodou s kyselinou citrónovou. Zvyčajne sa do žehličky zmestí asi 300 ml. Žehličku znova zapnite, nechajte ju zohriať na maximum a počkajte pár minút.

Youtube | Хозяйке на заметку

Zoberte si nádobu s vodou a začnite nad ňou držať žehličku. Stlačte tlačidlo pre naparovanie pary, ako aj tlačidlo striekania. Teraz začne zo žehličky vychádzať nie veľmi lichotivá tekutina z hrdze a vodného kameňa…

Youtube | Хозяйке на заметку

Procedúru zopakujte ešte niekoľkokrát a žehliacu plochu pravidelne očistite pod tečúcou vodou pomocou zubnej kefky. S každým čistením sa znečistenie zníži. Mali by vám stačiť 2 „porcie“ čistiaceho prostriedku.

Youtube | Хозяйке на заметку

Potom si musíte napariť žehličku s obyčajnou vodou. Vezmite si filtrovanú vodu a naplňte ju do žehličky na maximum. Opakujte tento postup s naparovaním, až kým nebude voda číra.

Youtube | Хозяйке на заметку

Existuje ešte iný spôsob, ako si rýchlo vyčistiť žehličku. Vyberte si záklopku na vodu, stačí ho stlačiť a potom otočiť. Spôsob otvorenia samozrejme závisí od modelu. Opláchnite ho a vyčistite.

Youtube | Хозяйке на заметку

Potom si zahrejte žehličku, nalejeme do nej horúcu vodu, aktívne ňou pretrepte a vylievajte vodu. Určite vás prekvapí, koľko nečistôt v nej ešte stále zostalo. Tento postup zopakujte ešte niekoľkokrát.

Youtube | Хозяйке на заметку

Najlepšie urobíte, ak skombinujete tieto postupy, pretože iba jeden z nich nemusí stačiť. Naparovanie kyselinou citrónovou dobre prečistí trysky žehličky a prepláchne nádržku na vodu.