Ocot do prania pridávam dlhé roky. Babka mi poradila tento najväčší trik

„Pred rokom sme dali babke novú práčku. Spolu s ňou som priniesol veľké balenie prášku. A len nedávno, keď som bol u nej na návšteve, našiel som ho úplne nedotknutý. Myslel som, že babka naňho práve zabudla.

Ukázalo sa, že ho zámerne nepoužíva. Hovorí, prečo potrebuje túto chémiu, ak stará metóda funguje bezchybne. Jednoducho pridáva ocot do práčky pri každom praní.“

pink and green plastic container
unsplash

Dokáže to obyčajný stolový ocot?

Nech už ste akokoľvek skeptický k praniu s octom, určite v tom nájdete isté výhody.

Zachováva farbu oblečenia

Koľko dobrých vecí ste museli vyhodiť len preto, že stratili svoju pôvodnú farbu? Zloženie octu pomáha úplne rozpustiť usadeniny mydla a prášku. Vďaka tomu zostáva látka dlho jasná.

person holding knitted textilesunsplash

Nahrádza aviváž

Stolový ocot môže konkurovať mnohým drahým produktom. Skúste ho použiť na zmäkčenie posteľnej bielizne a uterákov. Uvidíte, že ich používanie bude potom oveľa príjemnejšie.

Poskytuje antistatický efekt

Aby sa vám ľahké šaty nelepili na nohy a svetre z vás prestali robiť človeka plného elektrického náboja, stačí ich vyprať s octom.

Prinavracia belosť

Neunáhlite sa vyhodiť svoje obľúbené biele tričko, pretože začalo žltnúť. Vyskúšajte ocot. Jeho zložky sú schopné zázrakov, ktoré iné pracie prostriedky nedokážu.

white long sleeve shirt on white clothes hangerunsplash

Odstraňuje škvrny

S čerstvými škvrnami si ocot poradí v priebehu niekoľkých minút. Ak je špina dobre zakorenená, môžete sa obrátiť na ťažší kaliber. Pridajte trochu jedlej sódy do kyseliny a čoskoro bude škvrna preč.

Odstraňuje zatuchnutie a iné nepríjemné pachy

Mokrá bielizeň zabudnutá v práčke, kúsok oblečenia kúpený v second hande či bunda nasiaknutá cigaretovým dymom – to všetko nemá príliš príjemnú vôňu. Stolový ocot pomôže napraviť situáciu. Nalejte ho do priehradky práčky a začnite prať.

Chráni veci pred zafarbením

Nemáte čas triediť oblečenie podľa farieb? Vložte všetko naraz do jedného bubna práčky. Oblečenie stačí vopred namočiť do octového roztoku. Verte, že biela zostane bielou, dokonca aj vedľa červeného trička.

Chráni práčku pred vodným kameňom

Práčku pravidelne spúšťajte bez oblečenia, aby ste bubon očistili od vodného kameňa, usadenín a škodlivých baktérií. Na dezinfekciu nalejte ocot do zásobníka na prášok.

Kde pridať ocot a koľko

Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte poznať správne dávkovanie. Vo všetkých prípadoch sa používa 100 alebo 200 ml octu. Menší objem bude stačiť na zmäkčenie, osvieženie či vybielenie bielizne, vráti jej predchádzajúcu farbu a pôsobí antistaticky. V týchto prípadoch je lepšie pridať ocot do priehradky na aviváž.

Pre silnejší účinok (odstránenie škvŕn a odolných pachov, čistenie práčky) by sa malo množstvo prípravku zdvojnásobiť. Ocot sa pridáva na začiatku prania do priehradky na prášok alebo priamo do bubna.

Na čo sa nedá použiť

Kyselina octová je dosť agresívna, takže určite nie je vhodná na jemné tkaniny. Hodváb, koža, satén, zamat a šifón sa pri náhodnom vypraní s octom stanú zbytočnými handrami.

Je úžasné, že jeden produkt má toľko zdravotných výhod. A to nepočítam jeho hodnotu pri upratovaní. Vzal som si prací prášok pre seba a namiesto toho som priniesol niekoľko fliaš stolového octu. Ja som si to dala aj pre seba, teraz sa budem držať babských rád. Vedeli ste o takejto univerzálnosti produktu?

 

Zdroj: sovkusom.ru