20 nápadov ako využiť peroxid vodíka. Pre život, zdravie a dokonca aj záhradu!

Peroxid vodíka má doma asi každý. Je to prvý asistent pri škrabancoch, porezaní, ranách, ale aj odfarbovaní vlasov. To však ani vonkoncom nie je všetko!

Dajú sa s ním vybieliť nechty, odstraňovať škvrny a dokonca aj vyčistiť chladnička. Zdieľame s vami najzaujímavejšie tipy, ktoré budú skutočným prínosom do každej domácnosti.

 1. Zbavuje sa plesní na rastlinkách

Ak sú vaše rastliny napadnuté plesňou, pri polievaní pridajte do vody peroxid vodíka. Po niekoľkých dňoch nebude po škodcovi ani stopy.

 1. Odstraňuje pesticídy

Naplňte umývadlo čistou vodou, nalejte tam 60 ml peroxidu a vložte do neho ovocie alebo zeleninu na 30 minút. Potom ich už len opláchnite čistou vodou.

как использовать перекись водорода

 1. Nádoba na skladovanie potravín

Aby boli vaše nádoby čisté a nesmrdeli za potravinami, nastriekajte na nich peroxid a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne umyte a utrite dosucha.

 1. Čistič lopárikov

Po manipulácii so surovým mäsom alebo rybou je nutné vykonať túto dezinfekciu. Zrieďte si peroxid a vodu v pomere 1:1 a pretrite lopárik.

как использовать перекись водорода

 1. Biely obrus

V prípade, že sú vaše záclony alebo obrusy zažltnuté, použite na škvrny peroxid a následne ich preperte.

 1. Chladnička bez zápachu

Roztok vody a peroxidu odstraňuje z chladničky jemný zápach a nečistotu.

как использовать перекись водорода

 1. Zabíja baktérie

Na zubnej kefke žije množstvo mikroorganizmov. Aby sme ju dezinfikovali, namočte ju do pohára s peroxidom a počkajte 30 minút.

 1. Jednoduchšie upratovanie kúpeľne

Odstraňuje vodný kameň a hrdzu. Už po prvom čistení bude vaša kúpeľňa žiariť leskom.

как использовать перекись водорода

 1. Urýchľuje rast rastlín

Pre zlepšenie stavu koreňového systému postriekajte rastlinu s roztokom vody a peroxidu.

 1. Starostlivosť o črepníkové kvety

Pre zelené a svieže listy.

как использовать перекись водорода

 1. Osvieži šalátové listy

Vitamínové listy šalátu dokážu rýchlo uvädnúť. Aby ste tomu dokázali zabrániť, zmiešajte si 100 ml vody s 1 PL peroxidu a nastriekajte to na šalátové listy.

 1. Klíčenie semien

Do 30 ml peroxidu a 2 šálok vody vložte semienka na noc a potom ich zasaďte do zeme.

как использовать перекись водорода

 1. Zvieratá

Najlepší liek na liečbu rán a škrabancov aj pre našich chlpatých miláčikov.

 1. Čistenie akvária

Úplne bezpečný spôsob ako dezinfikovať akvária či klietky. Ak už na stenách akvária začali rásť riasy, vezmite si 60 ml peroxidu na 250-litrové akvárium. Roztok pomaly pridávajte pomocou injekčnej striekačky v priebehu 5 minút tak, aby sa dostal na riasy. Peroxid v reakcii na nich ničí aj najmenšie zárodky.

как использовать перекись водорода

 1. Boj so zápachom z úst

Vynikajúca alternatíva ústnej vody. Výsledkom budete prekvapení už po prvom použití. Ale nepreháňajte to, stačí 1x týždenne po dobu 30 sekúnd.

 1. Bielenie zubov

Pre bieliaci efekt bude stačiť len 30 sekúnd, hlavnou vecou je pravidelnosť. Ak máte boľavé zuby, vyplachujte si ústa peroxidom zriedeným s vodou aj niekoľko minút.

как использовать перекись водорода

 1. Korienky vlasov

Ak vám rastú tmavé korienky na odfarbených vlasoch, naneste na nich peroxid, nechajte 30 minút pôsobiť a následne si umyte vlasy.

 1. Nechty

V prípade, že sú vaše nechty zožltnuté, potom si ich namočte do umývadla, kde je peroxid vodíka a voda v rovnakom pomere. Udržujte v tom ruky po dobu 15 minút a už po 3 procedúrach budú nechty krásne biele.

как использовать перекись водорода

 1. Vyčistite vaňu

Aby zo svojho tela odstránili toxíny, pomôže vám k tomu aj detoxikácia vane. Stačí len pridať 400 ml peroxidu vodíka do vane s teplou až horúcou vodou a nechajte pôsobiť 30 minút.

 1. Kurie oká minulosťou

Pridajte si do lavóra 100 ml peroxidu a vložte do neho nohy na 15 minút. Nezahojí len vaše rany, ale odstráni aj mozole, kurie oká či plesne.

как использовать перекись водорода

Táto malá pomôcka bude vaším záchrancom. Zdieľajte tento článok aj s vašimi priateľmi!

zdroj:takprosto.cc