5 tipov a receptov na čisté cievy. Čím skôr začnete, tým dlhší život prežijete!

Mnoho ľudí s pribúdajúcim vekom začína pociťovať nepríjemné pocity, najmú v noci, keď im znecitlivejú prsty na rukách a nohách. Najčastejšie tieto príznaky naznačujú vývoj aterosklerózy krvných ciev.

Ateroskleróza je jedno z najvážnejších srdcových ochorení, kedy sa zhutňujú steny ciev a na miestach cievneho poškodenia sa tvoria usadeniny cholesterolu, ktoré narúšajú normálny prietok krvi.

sliced vegetable and fruits on boardUnsplash

Ateroskleróza môže vyvolať angínu pectoris, infarkt myokardu, mŕtvicu. Aby ste tomu mohli zabrániť, mali by ste sa začať o cievy starať už teraz.

Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, ktoré vám pomôžu prečistiť cievy aj domácich podmienkach, no ešte pred tým, ako sa do toho pustíte, poraďte sa o tom s vašim lekárom.

Bez ohľadu na to, ktorú metódu si vyberiete, je veľmi dôležité dodržiavať správnu životosprávu a vyhnúť sa konzumácii potravín, ktoré obsahujú veľa cholesterolu.

 

  1. Ľanové želé

Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v ľanových semiačkach normalizujú krvný tlak, zabraňujú strate pružnosti tepien a znižujú ukladanie cholesterolu na stenách tepien takmer o 75%.

Na prípravu budete potrebovať tretinu pohára ľanových semienok a liter vody. Večer semená zalejte vodou, priveďte k varu a nechajte 2 hodiny pôsobiť vo vodnom kúpeli.

https://www.instagram.com/p/B_lJHZ0h3tk/?igshid=gilp1o9p8x2n&fbclid=IwAR3O7BBEBYYWs107K8vYenoZAWERPo6vh6i3hQ9oZCG6NlNAAyxK3ccTDjQ

 

Ráno vývar preceďte nalejte ho do sklenenej nádoby s vekom. Mali by ste získať približne 850 ml rôsolovitej tekutiny. Konzumujte ju po dobu 5 dní: 1/3 šálky ráno nalačno a večer pred jedlom.

  1. Vlašské orechy a olivy

Na prípravu použite 1,5 kilogramu mladých vlašských orechov a 500 gramov olív. Vložte ich do mlynčeka na mäso a každý deň si doprajte jednu polievkovú lyžicu. Zmes skladujte v chladničke. Doba liečby trvá asi dva mesiace.

Unsplash
  1. Citrónovo-cesnaková tinktúra

Citróny sú vynikajúcim antioxidantom, ktorý chráni cievy. Cesnak obsahuje zlúčeniny síry, ktoré zabraňujú  vývoj aterosklerózy. Konzumácia 3 – 5 strúčikov cesnaku denne, je dobrá pre správnu funkciu ciev.

onion and lemonsUnsplash

Citrónovo-cesnakový liek pomôže zmierniť zápal, vráti krvný tlak do normálu. Nakrájajte si 10 strúčikov cesnaku a 1 citrón, zmiešajte to so 125 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 3 dni. Konzumujte 1 lyžicu 1-2 krát denne po dobu jedného mesiaca. Produkt skladujte na chladnom a tmavom mieste.

 

  1. Med a škorica

Na prípravu potrebujete pol litra teplej prevarenej vody, 2-3 lyžice domáceho kvetového medu, 25 gramov škorice. Všetko premiešajte a nechajte vychladnúť. Každé ráno a večer si po dobu 1 mesiaca doprajte 125 ml tekutiny.

honey dipper on honey combUnsplash
  1. Bylinková očista

Použite 1 čajovú lyžičku harmančeka, rebríčka, slamienky, brezových púčikov. Zmiešajte všetky ingrediencie a 1 PL zalejte 500 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 20 minút a preceďte. Hotový odvar pite pred spánkom a ráno, dvadsať minút pred jedlom. Doba kúry je 2 týždne.

 

Preventívne opatrenia na posilnenie krvných ciev:

„Čisto nie tam, kde sa upratuje, ale tam, kde sa neodhadzujú odpadky,“ je známe príslovie, ktoré najlepšie vystihuje problém ukladania cholesterolu v cievach. Keďže ateroskleróza sa vyvíja v priebehu desaťročí, je potrebné už v mladom veku myslieť na cievnu čistotu.

  1. Aké potraviny zahrnúť do stravy

Surové semienka a orechy, pečeň, fazuľa a ryby sú bohaté na vitamíny E a A, rovnako ako selén. Tieto látky zlepšujú pružnosť krvných ciev. Ich krehkosti bránia omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré tiež pomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Väčšina z týchto kyselín sa nachádza v morských rybách.

  1. Ktorých produktov sa vzdať

Konzumácia párkov, klobás, priemyselne spracovaných omáčok, cukroviniek a výrobkov obsahujúcich cukor vedie k zápalu krvných ciev, zvyšuje ich krehkosť a telo je nútené ich opravovať.

  1. Fyzická aktivita

Cvičenie spaľuje tuky a znižuje hladinu cholesterolu reguláciou metabolizmu tukov v tele. Srdce sa vďaka tomu opotrebuje oveľa pomalšie a je schopné pumpovať viac krvi. Tak ako my, tak isto trénujú aj naše cievy: ich steny sú pružnejšie a pevnejšie. To významne znižuje riziko vzniku usadenín cholesterolu.

„Ak máte viac ako 30 rokov, čistenie vašich ciev je otázkou prežitia!“ Koniec koncov, každý rok zomierajú milióny ľudí na srdcovo-cievne ochorenia spôsobené aterosklerózou a „tichým zabijakom“ – cholesterolom.

 

Zdroj: otozh.com.ua

Back To Top