Obaly na vajcia už nevyhadzujem. POZRITE SA, čo z nich viete urobiť

Ak máte doma nadbytočné množstvo kartónov od vajec, nemusíte ich automaticky vyhadzovať do koša. Sú skvelým materiálom na recykláciu a opätovné využitie. Môžu byť použité na vytvorenie takéhoto originálneho papiera.

Tento dekoratívny papier je možné použiť na pohľadnice, dekorácie, miniatúry a mnoho ďalších projektov. Ide o mimoriadne zaujímavý proces, no nie je na tom nič ťažké.

Čo na to potrebujete?

  • Papierové obaly na vajcia
  • papierové obrúsky
  • gáza
  • rámček alebo materiál na jeho vytvorenie;
  • mixér alebo mlynček na mäso
  • horúca voda
  • pomôcky

Voliteľné:

  • suché kvety alebo iné dekorácie
  • PVA lepidlo

Na vytvorenie papiera potrebujete špeciálny rám, ktorý si môžete buď kúpiť, alebo sami vyrobiť. Natiahnite si gázu v 4 vrstvách na hotový fotorámik alebo na rámček vyrobený napríklad z drevených špajlí. Všetko zafixujte tavnou pištoľou.

Ďalej si pripravíme pracovnú zmes. Natrhajte papierový obal na vajíčka na malé kúsky a zalejeme ich horúcou vodou, najlepšie vriacou vodou, necháme trochu odstáť a rozmočiť. Namočený papier dobre rozmixujte ručným mixérom. Ak nemáte mixér, môžete použiť mlynček na mäso.

Ak sa obávate o pevnosť papiera, môžete do zmesi pridať trochu PVA lepidla.

Naplňte rámček výslednou papierovou kašou. Hmotu rovnomerne rozložte po celom ráme tak, aby vznikla rovná vrstva.

Rám premiestnite na uterák a list získaný v ráme zakryjeme niekoľkými vrstvami gázy a miernym zatlačením na povrch hmotu vysušte špongiou alebo handričkou, aby sme odstránili prebytočnú vlhkosť.

Potom vyberte list z rámu a preneste ho na uterák. Ak sa počas prenosu poškodí, nebojte sa, stačí ho opäť vyrovnať pomocou lepidla.

Môžete to nechať vysušiť prirodzene, alebo  sušičom na vlasy a žehličkou jemne prežehliť cez látku. V obidvoch prípadoch je však potrebné mať na pamäti jeden dôležitý bod. Ak ste v počiatočnom štádiu do zmesi pridali PVA lepidlo, musíte budúci papier preniesť na bezpečný povrch, napríklad na sklo, kde sa nemôže prilepiť. Nechajte ho úplne zaschnúť.

Nebojte sa experimentovať, do hmoty môžete pridať sušené kvety, trblietky alebo farbu.

Nižšie si môžete pozrieť podrobné video, ako si vyrobiť tento dekoratívny papier vlastnými rukami.

 

Zdroj: ,