Jednoduchý spôsob ako si rozmnožiť tuje – potrebujete na to iba jednu vetvičku

Vždy zelená tuja je nenáročná záhradná drevina, vhodná na pestovanie ako na otvorenom priestranstve tak aj v kvetináčoch, má trpasličie aj vysoké odrody a je tiež vhodnou voľbou, ak sa rozhodnete skrášliť vašu záhradu. Okrem toho, ma pozoruhodnú vlastnosť – môžeme ju jednoducho rozmnožovať obyčajnými odrezkami. Potrebujete poznať len zopár trikov.

Na odrezky sa najlepšie hodia mladé jednoročné výhonky. Vyberte si vetvičku a odrežte ju s kúskom starého dreva, prípadne spolu s konárovým krúžkom.

Youtube | САД.БЕЛ

Konček odrezku sa musí opatrne skrátiť a zbaviť ho nepotrebného ihličia.

Youtube | САД.БЕЛ

Zozbierané a pripravené odrezky sa musia uchovávať v roztoku stimulátora rastu (napríklad Heteroauxín) počas 6 až 24 hodín. Ponorenie do roztoku je potrebné iba v tej časti, ktorá sa potom zasadí do zeme. Po vybratí odrezkov sa roztok spolu s vodou naleje na čerstvo vysadené odrezky.

Youtube | САД.БЕЛ

Ak máte veľa sadeníc aj odrôd – je lepšie, ak ich usporiadate do radov podľa odrôd. Ihličnany milujú kyslé a prevzdušnené pôdy. Je preto žiaduce, aby substrát obsahoval rašelinu, piesok, kokosové vlákno a agroperlit.

Youtube | САД.БЕЛ

Bezprostredne pred výsadbou sa odporúča, aby sa koniec každej sadenice ponoril do roztoku na zakorenenie. Uhol výsadby závisí od odrody: vzpriamené druhy sa musia vysádzať rovnomerne, plazivé druhy s miernym náklonom. Okrem toho, pri výsadbe odrezkov je potrebné orientovať sa podľa slnka: na juh otočte tú stranu, ktorá sa predtým „pozerala“ smerom nahor.

Youtube | САД.БЕЛ

Nádobu so sadenicami je výhodne položiť buď do jemného alebo čiastočného tieňa. Ak sa všetko urobí správne, po 2-3 mesiacoch získate silné mladé rastliny s vytvoreným koreňovým systémom.

Youtube | САД.БЕЛ

 

 

Back To Top