Už žiadne kupovanie sadeníc. Naučte sa rozmnožovať jahody aj bez nich

Jahody sú pre mnohých ľudí hlavným dôvodom, prečo by mali navštíviť svoje záhradky. Bohužiaľ, po niekoľkých rokoch sa úrodnosť starých hriadok výrazne znižuje a staré kríky prestávajú znášať ovocie. Záhradník má iba dve možnosti: ísť na trh so sadenicami, alebo sa naučiť rozmnožovať cez poplazy. Druhá metóda je omnoho úspornejšia, ak si ju teda osvojíte, určite sa vám zíde.

Na konci leta sa na poplazoch objavia výhonky s novými rastlinami. Vydeľte si tie najväčšie a vysaďte ich do prekyprenej pôdy, ktorá je zbavená buriny. Celé tajomstvo spočíva v koreňovom systéme, ktorý vzniká ešte pred oddelením od materskej rastliny. Sú to práve poplazy, ktoré sa odporúčajú použiť pri rozmnožovaní akejkoľvek hybridnej úrody – takto sa zachovávajú dôležité vlastnosti, keďže v novej rastline sa uloží rovnaký súbor génov.

Rozmnožovanie jahôd poplazmi by sa malo vykonávať v polovici leta. Nové výhonky by sa mali zakoreniť do začiatku augusta. Aby ste nezmeškali čas potrebný na výsadbu, pripravte si všetko, čo potrebujete, ešte pred vytvorením nových výhonkov. Pri zbere bobúľ si označte kríky s najväčšími a najsladšími plodmi – od nich si následne zrežte poplazy.

Samotné kríky si môžete vydeliť na zbieranie poplazov ešte pred dozretím. Vydeľte si malú časť hriadky na rozmnožovanie. Keď sa objavia poplazy, nechajte na kríku maximálne 2-3 z tých najväčších. Takto môžete získať materiál najvyššej kvality na množenie jahôd.

Ak by ste jahody nemohli rozmnožovať v lete, je možné tak urobiť na jar. Je pravda, že táto metóda je časovo náročnejšia. Jarné poplazy sa pestujú v kvetináčoch a na tento účel sú vhodné iba výhonky prvého rádu (tie, ktoré vychádzajú priamo z materského kríku). Z rozmnožovaných rastlín odstráňte stopky a nadbytočné výhonky. Malé kvetináče si naplňte zmesou pôdy a kompostu. Výhonky zasadzujte  rastlín bez toho, aby ste odtrhli poplazy z materskej rastliny.

Po výsadbe by mali byť jahody husto napojené, ale mali by byť chránené pred koreňmi vyčnievajúcimi z pôdy. Čím častejšie plejete a kypríte pôdu, tým rýchlejšie sa zakorenia nové rastliny.

Poplazy, ktoré sa pestovali v „kvetináčoch“, sa presádzajú do špeciálne vykopaných dier. Je dôležité, aby pôda pri koreňoch nebola príliš zbitá do seba. Rozrežte si plastový pohárik a presuňte rastlinu priamo zo zeme do novej hriadky.

 

zdroj:takprosto.cc