Jednoduchý spôsob výroby zázračného kompostu z kuchynského odpadu bez múch a zápachu

Urobiť organický a výživný kompost je veľmi jednoduché, ak poznáte niektoré nuansy. Hlavným problémom kompostu je to, že ak ho robíte v byte, vzniká nepríjemný zápach.

Existuje však jednoduchý krok, ako sa týmto ťažkostiam ľahko a jednoducho vyhnúť, pričom sa zachováva nutričná hodnota a výhody kompostu.

Kompost sa zbiera z akéhokoľvek kuchynského odpadu, vždy rastlinného pôvodu (nemôžu sa použiť žiadne živočíšne produkty, pretože majú odlišné procesy rozkladu). Vložte napríklad vedro pod stoličku alebo stôl, do ktorého vyhodíte odpadky, keď sa objavia.

Ďalším inteligentným trikom je použitie pilín. Odpadová vrstva a vrstva pilín by mali byť približne rovnaká.

Najskôr nasypte trochu pilín na dno nádoby (je vhodné použiť najlacnejšie pilinové toalety pre mačky – ide o stlačené piliny). Keď ste do nádoby pridali určité množstvo kuchynského odpadu, posypte ho zhora pilinami. Piliny absorbujú prebytočnú vodu a neutralizujú všetky pachy, dochádza k kompostovaniu – rozklad organických látok na neorganické. Pokračujte v pridávaní odpadu a pilín vo vrstvách, až kým nebude celá nádoba plná.

Ak chcete tento proces urýchliť a vylepšiť, môžete do zmesi pridať nejaký hotový kompost alebo špeciálny prípravok na urýchlenie procesu kompostovania.

Udržujte takú nádobu uzavretú, aby sa udržiavala požadovaná vlhkosť. Ak je to vedro, zakryte ho handrou s elastickou páskou – potom nebudú žiadne muchy. Keď je vedro plné, zoberte ho na balkón alebo ho preneste do záhradky v sáčku. Tu je návod, ako vyrobiť organický a efektívny kompost bez vzniku múch a bez zápachu!

zdroj: takprosto.cc

Back To Top