Monika z Košíc nám ukázala ako vysadiť zemiaky a mať bohatú úrodu. LEPŠÍ SPÔSOB nepoznáme

Hovorí sa: „výsadba zemiakov je ťažkým krížom, ktorý z nás ich však neje.“ Postupom času je stále viac a viac tých, ktorí jedia zemiaky, ale aj tých, ktorí prestávajú ich pestovať.

Napriek všetkému množstvu, ktoré ponúkajú obchody, mnohí z nás stále sadia zemiaky na svojich pozemkoch. Koniec koncov, také zemiaky sú chutnejšie, čistejšie a lacnejšie a pre mnohých je takáto práca tradíciou. Nasledujúci spôsob nám poslala Monika. Využívajú ho dlhé roky a nedajú nanňho dopustiť. Zemiaky si tka počas sezóny nekupujú. 

 S pomocou jednoduchej technológie sa môžete vyhnúť tomu, aby ste museli pleť a získať viac ako 700 kg zemiakov z aru!

Najprv musíte položiť ploché drážky s hĺbkou asi 20 cm od úrovne hornej vrstvy pôdy. To je možné dosiahnuť napríklad pomocou lopaty alebo ručného kultivátora. Miesto výsadby si dôkladne pripravte, odstráňte burinu.

Naklíčené zemiaky pred výsadbou je dobre posypať popolom. Hľuzy pripravené na výsadbu teraz rozdelíme do výsledných radov. Vzdialenosť medzi hľuzami je 25 cm pre neskoré a 20 cm pre skoré zemiaky.

Ak hľuzy vopred usporiadate do riadkov a až potom ich začnete vysádzať, zvýši sa tým rýchlosť práce. Položíme hľuzy klíčkami nadol, urobíme jarky rukami. Potom vložíme polozhnitý hnoj a čakáme na objavenie sadeníc. Ak je počasie príliš suché a horúce, zalievame vodou.

Po objavení sadeníc, ktoré sú už viditeľné, obrábame pôdu. To sa dá urobiť znova pomocou kultivátora. Po odstránení buriny urobíme cesty medzi radmi, aby ste po nich mohli pokojne chodiť a potom mulčujete senom. Namiesto použitia sena, môžete prikryť napríklad listami, malými vetvami, pilinami, tkanými materiálmi. Zavlažujeme riadky, aby seno bolo zhutnené a burina nemohla prerásť.

Následne rozdeľujeme jednotlivé rastliny na 2 časti – ukáže sa akoby to boli 2 riadky. Nasypte popol a polozte seno medzi nimi.

Takto budú vyzerať riadky, ktoré sa mulčovali senom.

Takýto výsledok na vás čaká – ani jedna burina pod senom!

A nižšie si môžete pozrieť podrobné video o tejto technológii a aké výsledky prináša.

ako vysadiť zemiaky. Sadenie zemiakov. Ako sadiť zemiaky