Postupom času neraz zistíme, že sú veci, ktoré sme po celý život robili nesprávne. Je ťažké uvariť mrkvu? Určite si mnohí povedia, že na tom nemôže byť nič svetoborné. V tomto článku sa dozviete, ako tento postup zdokonaliť tak, že aj obyčajná mrkva bude chutiť tak ako nikdy predtým.
Náš rozhovor so špecialistom sa začal diskusiou o banalite – zložitosti výroby olivového šalátu. Začal som rozprávať svoj podpisový recept. Myslím, že to má každá žena v domácnosti.
Kuchár s 20-ročnými skúsenosťami vymenoval 5 chýb, kvôli ktorým varená koreňová plodina stráca svoje výhody a chuť.
Chyba č. 1: Olúpanie mrkvy pred varom nie je to pravé orechové
Aby sa urýchlil proces varenia, ľudia sa rozhodnú vopred očistiť všetky ingrediencie: zemiaky, cibuľu, mrkvu. Avšak mrkva na šalát by sa mala variť iba v šupke. Predstavuje prirodzenú ochrannú vrstvu koreňovej plodiny. Šupka uchováva v mrkve šťavu, vitamíny a ďalšie živiny.
Pred vhodením do hrnca ju stačí dôkladne pretrieť hubkou na umývanie riadu. Po uvarení sa šupka ľahko odlepí od dužiny – povrch stačí oškrabať malým nožom.
Chyba č. 2: Krájanie mrkvy pred prípravou
unsplash
Mrkvu zvyčajne krájame, aby sa zmestila do hrnca a jej varenie netrvalo príliš dlho. Avšak varená mrkva nakrájaná na kúsky taktiež stráca vitamíny a šťavnatosť. Ako je to v prípade olúpanej šúpky.
Na prípravu vynikajúcej mrkvy bohatej na živiny sa koreňová plodina posiela celá do vody. Väčšie kúsky môžete nechať napríklad na pečenie v rúre. Na prípravu šalátov by ste si mali vyberať mrkvy v malej verzii – chuť jedla bude ešte chutnejšia.
Chyba č. 3: Dávanie mrkvy do studenej vody
V kuchyni sa počíta každá minúta. Nalejete vodu do hrnca, vložíte doň mrkvu a presuniete sa robiť iné veci. Nečakáte, kým začne vrieť. To je ale chyba.
Mrkva bude dokonalá, ak ju dáte do vriacej vody. Šupka opäť udrží vitamíny, minerály a ďalšie užitočné látky v jej vnútri. Vaše zdravie sa vám za to časom určite poďakuje!
Chyba č. 4: Varenie bez pokrievky a zmeny intenzity plameňa
Mrkva bude šťavnatejšia a zdravšia, ak počas varenia udržiavate vo vnútri hrnca rovnakú teplotu a nenechávate paru unikať von.
Chyba č. 5: Príliš dlhé varenie mrkvy
Prevarená mrkva stráca živiny, šťavnatosť a štruktúru. Získate nepoužiteľnú zeleninu, ktorá už nedokáže dochutiť žiaden pokrm.
Koreňová zelenina by sa nemala variť dlhšie ako 20-25 minút. A čím menšia je jej veľkosť, tým kratšia by mala byť doba varenia.
Zdroj: souspark.ru