Cesnak nie je len surovina, ktorá je žiadaná v kuchyni na celom svete a dodáva jedlám chutnú arómu, je to tiež produkt, ktorý má neskutočný prínos pre naše zdravie. Jeho denná konzumácia vám poskytne spoľahlivú imunitu, silné zuby, zdravé srdce a čistú pečeň.
Prax ukazuje, že pri zimnej výsadbe sú hlávky cesnaku výrazne väčšie a bohatšie. Dnes vám prezradíme, aké detaily by sa mali zohľadniť, aby ste si vypestovali závideniahodnú úrodu.
unsplash
SADENIE OZIMNÉHO CESNAKU V ROKU 2020
Hovorí sa, že cesnak je potrebné sadiť na jeseň, tri týždne pred začiatkom prvých mrazov. Strúčiky cesnaku vysadené neskôr, nemajú čas sa zakoreniť a pri skoršej výsadbe môžu byť mladé výhonky zničené mrazom.
Výsledky výskumu potvrdzujú, že pred začiatkom zimy by strúčik cesnaku mal mať 12-18 koreňov s dĺžkou 5-10 cm. Na rozvoj takéhoto koreňového systému budete potrebovať asi 35-45 dní.
unsplash
V severných oblastiach sa v septembri začína výsadba ozimného cesnaku. Odborníci odporúčajú robiť to počas ubúdajúceho Mesiaca, keď nebeské teleso prechádza cez úrodné znamenia zverokruhu.
Podľa lunárneho kalendára záhradníkov, najlepšie dni na výsadby ozimného cesnaku v roku 2020 sú: 17., 18., 23., 26., 27. September a 15., 16. Október. Zakázané dni pre výsadbu v októbri: 9. a 24. október. Ak je začiatok mesiaca teplý, je možné sadiť cesnak aj v novembri. Priaznivé dni: 8. – 11. a 13. november.
PRÍPRAVA HRIADKY NA OZIMNÝ CESNAK
Cesnak je pomerne dosť rozmarný pri výbere pôdy a miesta výsadby. Pri príprave hriadky by ste mali pamätať na všetky preferencie tejto kultúrnej rastliny. Najlepšie sa zakoreňuje v hlinitej a černozemnej pôde s neutrálnou kyslosťou. Toto miesto by malo byť slnečné a otvorené.
Ak sadíte cesnak do tej istej hriadky každý rok, potom vás úroda teší každým rokom menej a menej. Preto ak je to možné, zmeňte jeho miesto sadenia najmenej raz za 2-3 roky.
Je lepšie, ak v záhrade ešte pred cesnakom rástli paradajky, uhorky, strukoviny. Dobrými predchodcami cesnaku môže byť aj skorá kapusta, cuketa, tekvica. Miesta, ktoré predtým zaberali zemiaky alebo cibuľa, nie sú vhodné na pestovanie cesnaku.
AKO VYSADIŤ CESNAK
Príprava pôdy
Rašelina je najvhodnejšou voľbou na hnojenie na kŕmenie – vykopte si vrstvu zeme na hĺbku lopaty. Pridajte 20 až 30 g superfosfátu a 20 g potašového hnojiva na meter štvorcový. Dusičnan amónny sa môže pridať pred výsadbou – 10 g na meter štvorcový. Hĺbka výkopu by mala byť aspoň 20 cm.
unsplash
Vytvorenie hriadky
Ideálna hriadka pre ozimný cesnak bude široká až 1 meter a vysoká až 25 cm.
Čas na usadenie
Hriadka sa musí ponechať bez zásahu, až kým sa pôda po výkope neusadí. Ak je v septembri malé množstvo zrážok, potom sa hriadky pre lepšie usadenie niekoľkokrát polejú vodou.
Obrábanie pôdy
Aby sa predišlo chorobám cesnaku, ošetrite pôdu roztokom síranu meďnatého (1 polievkovú lyžicu látky na 10 litrov vody). Výsledný roztok pomocou kanvy nalejte po celej ploche hriadky. Potom ju prikryte fóliou.
PRÍPRAVA CESNAKU NA SADENIE
Rozoberte si hlávku na strúčiky
Starostlivo preskúmajte cesnak a rozoberte ho na samostatné strúčiky, z ktorých vyberajte pre výsadbu tie najväčšie, zdravé.
unsplash
Dezinfekcia
Vybrané strúčiky ponorte na 1-2 minúty do 1% roztoku síranu meďnatého( modrá skalica). Na antimikrobiálne ošetrenie sa tiež hodí roztok manganistanu draselného a popol. V takom prípade bude obrábanie trvať 30 minút.
VÝSADBA OZIMNÉHO CESNAKU
Vytváranie jamiek
Označte miesto na vysadenie ozimného cesnaku do predtým pripravenej hriadky. Urobte do pôdy diery paličkou vo vzdialenosti 10 cm od seba. Hĺbka jamiek je od 7 do 10 cm, v závislosti od spôsobu a času výsadby. Vzdialenosť medzi radmi je 20 – 25 cm.
Niektorí agronómovia odporúčajú pestovanie cesnaku vo väčších hĺbkach. Najmä ak meškáte s výsadbou a za pár dní už hrozí výskyt mrazov.
Prehĺbenie strúčikov
Do pripravených jamiek vložte strúčiky cesnaku špicatejšou stranou nahor. Nemá zmysel ich vtláčať do zeme, pretože tým oddialite tvorbu koreňov.
Obrábanie pôdy
Ak je pôda suchá, môžete ju zaliať ružovým roztokom manganistanu draselného.
Zasypanie otvorov
Otvory je potrebné zakryť vyzretým kompostom.
Mulčovanie
Optimálna vrstva mulču je asi 5 cm. Na mulčovanie je najlepšie použiť rašelinu, borovicové ihličie alebo opadané listy. Ak chcete zachytiť sneh v hriadkach (t.j. vytvoriť teplú prikrývku), poukladajte na vrch raždie. Na jar nezabudnite odstrániť mulč!
Teraz viete, ako správne vysadiť ozimný cesnak. Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu získať vynikajúcu úrodu tejto liečivej rastliny na nasledujúce leto.
Zdroj: takprosto.cc