Pravidlá výsadby ozimného cesnaku. Budete ho doslova rozdávať, lebo ho budete mať na kilá

Cesnak nie je len surovina, ktorá je žiadaná v kuchyni na celom svete a dodáva jedlám chutnú arómu, je to tiež produkt, ktorý má neskutočný prínos pre naše zdravie. Jeho denná konzumácia vám poskytne spoľahlivú imunitu, silné zuby, zdravé srdce a čistú pečeň.

Prax ukazuje, že pri zimnej výsadbe sú hlávky cesnaku výrazne väčšie a bohatšie. Dnes vám prezradíme, aké detaily by sa mali zohľadniť, aby ste si vypestovali závideniahodnú úrodu.

white garlic on black tableunsplash

SADENIE OZIMNÉHO CESNAKU V ROKU 2020

Hovorí sa, že cesnak je potrebné sadiť na jeseň, tri týždne pred začiatkom prvých mrazov. Strúčiky cesnaku vysadené neskôr, nemajú čas sa zakoreniť a pri skoršej výsadbe môžu byť mladé výhonky zničené mrazom.

Výsledky výskumu potvrdzujú, že pred začiatkom zimy by strúčik cesnaku mal mať 12-18 koreňov s dĺžkou 5-10 cm. Na rozvoj takéhoto koreňového systému budete potrebovať asi 35-45 dní.

garlic lotunsplash

V severných oblastiach sa v septembri začína výsadba ozimného cesnaku. Odborníci odporúčajú robiť to počas ubúdajúceho Mesiaca, keď nebeské teleso prechádza cez úrodné znamenia zverokruhu.

Podľa lunárneho kalendára záhradníkov, najlepšie dni na výsadby ozimného cesnaku v roku 2020 sú: 17., 18., 23., 26., 27. September a 15., 16. Október. Zakázané dni pre výsadbu v októbri: 9. a 24. október. Ak je začiatok mesiaca teplý, je možné sadiť cesnak aj v novembri. Priaznivé dni: 8. – 11. a 13. november.

 

PRÍPRAVA HRIADKY NA OZIMNÝ CESNAK

Cesnak je pomerne dosť rozmarný pri výbere pôdy a miesta výsadby. Pri príprave hriadky by ste mali pamätať na všetky preferencie tejto kultúrnej rastliny. Najlepšie sa zakoreňuje v hlinitej a černozemnej pôde s neutrálnou kyslosťou. Toto  miesto by malo byť slnečné a otvorené.

Ak sadíte cesnak do tej istej hriadky každý rok, potom vás úroda teší každým rokom menej a menej. Preto ak je to možné, zmeňte jeho miesto sadenia najmenej raz za 2-3 roky.

Je lepšie, ak v záhrade ešte pred cesnakom rástli paradajky, uhorky, strukoviny. Dobrými predchodcami cesnaku môže byť aj skorá kapusta, cuketa, tekvica. Miesta, ktoré predtým zaberali zemiaky alebo cibuľa, nie sú vhodné na pestovanie cesnaku.

 

AKO VYSADIŤ CESNAK

Príprava pôdy

Rašelina je najvhodnejšou voľbou na hnojenie na kŕmenie – vykopte si vrstvu zeme na hĺbku lopaty. Pridajte 20 až 30 g superfosfátu a 20 g potašového hnojiva na meter štvorcový. Dusičnan amónny sa môže pridať pred výsadbou – 10 g na meter štvorcový. Hĺbka výkopu by mala byť aspoň 20 cm.

bokeh photography of person carrying soil                                 unsplash

Vytvorenie hriadky

Ideálna hriadka pre ozimný cesnak bude široká až 1 meter a vysoká až 25 cm.

Čas na usadenie

Hriadka sa musí ponechať bez zásahu, až kým sa pôda po výkope neusadí. Ak je v septembri malé množstvo zrážok, potom sa hriadky pre lepšie usadenie niekoľkokrát polejú vodou.

Obrábanie pôdy

Aby sa predišlo chorobám cesnaku, ošetrite pôdu roztokom síranu meďnatého (1 polievkovú lyžicu látky na 10 litrov vody). Výsledný roztok pomocou kanvy nalejte po celej ploche hriadky. Potom ju prikryte fóliou.

 

PRÍPRAVA CESNAKU NA SADENIE

Rozoberte si hlávku na strúčiky

Starostlivo preskúmajte cesnak a rozoberte ho na samostatné strúčiky, z ktorých vyberajte pre výsadbu tie najväčšie, zdravé.

garlic bulb and cloveunsplash

Dezinfekcia

Vybrané strúčiky ponorte na 1-2 minúty do 1% roztoku síranu meďnatého( modrá skalica). Na antimikrobiálne ošetrenie sa tiež hodí roztok manganistanu draselného a popol. V takom prípade bude obrábanie trvať 30 minút.

 

VÝSADBA OZIMNÉHO CESNAKU

Vytváranie jamiek

Označte miesto na vysadenie ozimného cesnaku do predtým pripravenej hriadky. Urobte do pôdy diery paličkou vo vzdialenosti 10 cm od seba. Hĺbka jamiek je od 7 do 10 cm, v závislosti od spôsobu a času výsadby. Vzdialenosť medzi radmi je 20 – 25 cm.

Niektorí agronómovia odporúčajú pestovanie cesnaku vo väčších hĺbkach. Najmä ak meškáte s výsadbou a za pár dní už hrozí výskyt mrazov.

Prehĺbenie strúčikov

Do pripravených jamiek vložte strúčiky cesnaku špicatejšou stranou nahor. Nemá zmysel ich vtláčať do zeme, pretože tým oddialite tvorbu koreňov.

Obrábanie pôdy

Ak je pôda suchá, môžete ju zaliať ružovým roztokom manganistanu draselného.

Zasypanie otvorov

Otvory je potrebné zakryť vyzretým kompostom.

Mulčovanie

Optimálna vrstva mulču je asi 5 cm. Na mulčovanie je najlepšie použiť rašelinu, borovicové ihličie alebo opadané listy. Ak chcete zachytiť sneh v hriadkach (t.j. vytvoriť teplú prikrývku), poukladajte na vrch raždie. Na jar nezabudnite odstrániť mulč!

 

Teraz viete, ako správne vysadiť ozimný cesnak. Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu získať vynikajúcu úrodu tejto liečivej rastliny na nasledujúce leto.

Zdroj: takprosto.cc

Back To Top