Záhradkár mi poradil žihľavové hnojivo. Dvojnásobne chráni paradajky a vyživuje ich

Možno neuveríte, ale žihľava je pre paradajky tou najlepšou priateľkou. V tomto článku si povieme prečo, aj ako ju používať.

1. Hnojivo

Pri výsadbe paradajok navrstvite navrch na hlinu okolo jej stonky za hrsť žihľavy. Poskytne im skvelú výživu bohatú na vitamíny, vápnik, železo, kremík, mangán a ďalšie užitočné látky. Rastliny budú silnejšie, zdravšie a budú rýchlejšie rásť. 

Môžete si z nej pripraviť taktiež výživné hnojivo bohaté na dusík, ktoré bude milovať celá vaša záhrada. Najlepšie je pripraviť si ho v máji, keď už je vonku teplo a všetky sadenice boli vysadené vonku. Toto stimuluje ich aktívny rast.

Postup:

Sud naplňte do 2/3 čerstvo pokosenou trávou, burinou a žihľavou. Potom pridajte ešte jednu zložku, ktorá je v tomto procese veľmi dôležitá – cukor. Zalejte vodou a nechajte naložené 2 týždne. Po uplynutí tejto doby je hnojivo pripravené a pred použitím ho zriedime v pomere 1 liter hnojiva na 9 litrov vody. Hnojenie zopakujte každé 3 týždne a okrem paradajok ním pokojne pohnojte aj uhorky, či papriku. Stimuluje rast zelenej hmoty, aktívny vývoj rastlín a posilňuje ich imunitu.  

2. Postrek proti plesniam

Vyrobte si zo žihľavy aj postrek proti plesniam a zabezpečíte tak svojim paradajkám zdravý rast. Príprava je veľmi jednoduchá a rýchla, účinok je zaručený!

Potrebujeme:

1 kg čerstvej žihľavy

3 litre vody

Postup:

Žihľavu si pomelieme a zalejeme teplou vodou. Necháme naložené 24 hodín, potom precedíme, pridáme trochu tekutého mydla a nalejeme do rozprašovača. Tento roztok funguje predovšetkým ako prevencia a je bezpečný, jednoduchý, efektívny a zadarmo.

via:napadovy.blog