Sabinovské buchty, ktoré vydržia aj 2 tyždne. Robím si ich s maslom alebo aj s džemom

Neodmysliteľnou súčasťou  stola sú pletenky. Keďže u nás som len ja jediná trvala na tom aby sme ju mali, vymyslela som, že nájdem niečo podobné, čo sa bude páčiť aj ostatným. Takto som našla tieto úžasné žemličky, ktoré nie sú ani príliš sladké ani príliš slané. Vhodné sú k domácej údenej šunke, ale aj na tom som niečo pozmenila.

2018-04-01_14_37_55.jpg

PRÍSADY:

¾ hrnček vlažného mlieka

2 bal. sušeného droždia

1/3 hrnčeka cukru

3 vajíčka

½ hrnčeka slnečnicového oleja

3 a ¾ hrnčeka múky

½ čl škorice

¼ čl mletých klinčekov, muškátových orieškov

¼ čl citrónovej kôry

½ hrnčeka hrozienok

1/3 hrnčeka kandizovaných citrusových plodov

Všetky suroviny dôkladne zmiešam, kým nedostanem mäkké nelepiace sa cesto. Vytvarujem bochník a vložím do misky ktorú som potrela olejom. Zakryjem fóliou a nechám pri izbovej teplote nakysnúť. (90 minút)

Po nakysnutí cesto vylejem na pomúčenú dosku, premiesim a rozdelím na 12 častí. Ja ich zvyknem na váhe odvážiť aby boli rovnaké. Vytvarujem bochníky a poukladám ich na plech vyložený papierom na pečenie. Treba nechať medzi nimi dostatok miesta lebo ešte nakysnú. Na plechu ich necháme kysnúť 45 minút a upečieme ich pri teplote 180°C asi 25-30 minút.

Na sporáku v menšej panvici zohrejeme ¼ hrnčeka cukru a 2 pl vody a uvaríme sirup. Sirupom potriem horúce žemličky a nechám ich vychladnúť.

Keď vychladnú urobíme polevu s práškového cukru a pár kvapiek citrónovej šťavy, je lepšie tú polevu urobiť na hustejšiu aby nestekali dole zo žemličiek a aby sme pomocou lyžičky vedeli žemle pokvapkať.