Borovicové šišky vás nabijú energiou a zdravým. Keď pôjdete do lesa, určite si ich zopár zoberte so sebou

Je to už nejaký čas, čo človek pozná liečivé účinky šišiek a snaží sa ich využiť vo (nielen) vo svoj prospech. Dokonca aj obyčajná prechádzka borovicovým lesom vás dokáže naplniť silou a energiou, zlepšiť náladu a eliminovať pocity podráždenosti.

Pozitívne vlastnosti borovicových šišiek by sme nemali v žiadnom prípade prehliadať. Niet sa čomu čudovať – sú bohaté na fytoncídy (biologicky aktívne látky, ktoré zabíjajú choroboplodné baktérie), taníny, vitamíny, éterické oleje, horčík, selén a železo.

варенье из сосновых шишек

Džem z borovicových šišiek

Možno to bude znieť zvláštne, no borovicové šišky sú skvelým nápadom na výrobu úžasného džemu. Je voňavý, chutný a samozrejme veľmi užitočný. Avšak použitie takéhoto lieku je potrebné konzultovať s lekárom v prípade možných kontraindikácii.

Džem z borovicových šišiek pomáha človeku prekonať chronickú únavu, zvyšuje imunitu a stačí aj malá lyžička na to, aby vám zmes zabezpečila čulosť a pozitivitu po dobu celého dňa. Aké ďalšie pozitíva prináša borovicový džem?

 1. PrechladnutieIhličnatý produkt pomáha telu bojovať s kašľom, snádchou, zimnicou a horúčkou.
 2. ImunitaVitamíny a minerály, ktoré sú obsiahnuté v borovicových šiškách, prispievajú k posilneniu tela, upokojujú a zmierňujú pocit ospalosti.
 3. Dýchacie cesty Produkty z ihličnatých stromov sú užitočné pri liečbe tuberkulózy, bronchitídy ale aj pneumónie.
 4. Kardiovaskulárny systém Prítomnosť vitamínov B v borovicovom džeme je prínosom pre správnu funkciu nášho srdca. Navyše látka s názvom tanín pomáha posilňovať steny ciev.варенье из сосновых шишек
 5. Anestetikum Borovicový džem je vhodná ako obklad pri bolestiach kĺbov, ďasien a zubov.
 6. Trávenie Džem dokáže normalizovať prácu pankreasu a bojuje proti vredom v tráviacom systéme.
 7. Rakovina Antioxidanty v ihličiach chránia proti voľným radikálom, čo znižuje riziko vzniku malígneho nádoru.
 8. BaktérieFytoncídy, ktoré sa nachádzajú v šiškách, sú schopné vysporiadať sa s pôvodcom tuberkulózy a E. coli, nehovoriac o ďalších baktériách a vírusoch. Táto vlastnosť borovicových šišiek nám umožňuje považovať ich za najužitočnejší liek pre ľudské telo.варенье из сосновых шишек

V prípade, že vás liečivé vlastnosti džemu naozaj zaujali, pripravte si tento malý zázrak aj vy v pohodlí domova!

Ingrediencie

 • 1 kg borovicových šišiek
 • 1,5 kg cukru
 • 500 ml vody

варенье из сосновых шишек

Postup

 1. Dôkladné umyté šišky si nakrájame najemno.
 2. Zmiešame si cukor s vodou a na malom plameni si budeme zmes variť, kým nám nevznikne hustý sirup.
 3. Vezmite si hrniec, vložte do neho šišky a zalejte ich horúcim sirupom.
 4. Hrniec následne postavte na plameň a zmes priveďte k varu. Potom ju odstráňte z ohňa, prikryte ho a nechajte odstáť 4 hodiny.
 5. Postup opakujte ešte trikrát.
 6. Počas posledného ohrevu priveďte zmes k varu a následne po tom ju nechajte na malom ohni variť ešte 1 hodinu.
 7. Teraz je džem pripravený – nalejte ho do nádob a uzatvorte.варенье из сосновых шишек

Mimochodom, na to, aby boli šišky pre nás maximálne užitočné, je potrebné vybrať si tie správne. Tie najvhodnejšie sú mäkké zelené šišky, ktoré so svojou dĺžkou nepresahujú 4 centimetre. Mali by zozbierané v máji. Pamätajte si, že živica na šiškách vaše ruky zašpiní, preto je vhodné, aby ste pri ich trhaní použili rukavice. e ich musíte odtrhnúť rukavicami. Je lepšie zbierať šišky s viditeľnými šupinami a lepivým povrchom.

варенье из сосновых шишек

Majte na pamäti, že džem vo veľkom množstve môže spôsobiť bolesti hlavy a nevoľnosť. Neodporúča sa tehotným ženám a osobám starším ako 60 rokov. Miera spotreby na prevenciu rôznych ochorení sú 2 až 4 lyžičky denne.

Zdieľajte tento zaujímavý článok aj s vašimi priateľmi na Facebooku!

 

zdroj:takprosto.cc