Všade sa píše len o tom aký je orgován krásny ale toto nikto nespomína, aký je prospešný pre telo

Jeho farba a vôňa nás každú jar očarí, v tomto čase je nakrajšiou okrasou záhrady,  obývačky. Ale o tom že má liečivé účinky, vie len málokto. Napríklad jeho kvety, listy ale aj kôra.

Kvet orgovánu je najvhodnejšie využiť vtedy , kď je už rozkvitnutý na ¾, tieto kvety treba pozbierať a usušiť na vzdušnom mieste. Pred použitím treba usušené kvety rozmrviť.

Zálievka

Môžme si ju pripraviť zo sušených kvetov ale aj z listov. Dve čajové lyžičky suchej zmesy vložíme do hrnčeka a zalejeme s 250 ml vriacej vody. Nechajme lúhovať 30 minút, sceďme a podávajme s medom.

Vývar

Väčšinou sa robí z kôry orgovánu. So sušenej kôry budeme potrebovať dve čajové lyžičky a pol litra vody, varíme pol hodinu na miernom ohni. Po vychladnutí precedíme cez gázu a podávame s medom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt azuki bean

Tinktúra

Použiť môžeme sušené listy alebo kôru. Do pohára nalejeme 100 ml čistého alkoholu a 200 g sušenej zmesy. Necháme 10 dní zrieť, každý deň 3-4  krát potrasieme. Po desiatom dni scedíme tinktúru a ďalších 6 dní skladujeme v chladničke. Takto nám vydrží aj 2 roky, pred použitím vždy treba potriasť.

Víno

Vložme 4 Pl sušenej kôry alebo olístia do fľaše a prilejme 1 l červeného vína. Nechajme zrieť 10 dní, každý deň aspoň 3 krát potrasieme. Po 10-tich dňoch precedíme a prilejeme ďalší liter vína. Rozlejme do meších fľaštičiek, takto nám tento chutný prípravok vydrží aj 2 roky.

Bolesti kĺbov

Výborný obklad na boľavé kĺby si vieme vyrobiť z orgovánu.  Akonáhle začne kvitnúť, môžeme si pripraviť tinktúru ktorá nám zmierni bolesti v kĺboch. Pol litrovú fľašu naplníme sušenými kvetmi, zalejeme vodkou a odložme na tmavé miesto pri izbovej teplote na tri týždne. Túto tinktúru použijeme na obklady tak že ju zriedime 50:50 s vodou. Do tejto tekutiny namočíme obväz, previažeme boľavé miesto a zabalíme fóliou alebo sáčkom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt orgován

Reumatický zápal

Z kvetov orgovánu si môžeme pripraviť aj mastičku proti bolesti, ktorá je účinná v prípadoch bolestí spôsobené rematickým zápalom. V tomto prípade zmiešajme dve lyžičky sušených kvetov s dvomi lyžičkami masla Krém držme v chladničke, vydrží len jeden mesiac v chladničke.