11 odstrašujúcich dôvodov, prečo si prestať obhrýzať nechty

Tiež si radi obhrýzate nechty? Aj ste sa pokúšali s týmto zlozvykom skoncovať? Po tomto článku to už neurobíte nikdy.

1. Pod nechtami sa ukrýva veľké množstvo baktérií

Končeky prstov sú ideálným prostredím pre rôzne druhy baktérií a plesní. Jendou z najčastejšie sa vyskytujúcich baktérií je zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje rôzne kožné infekcie a následný vznik vredov, či  abscesov.

2. Ak si nechty cmúľate a hryziete, stanú sa ešte väčším rajom pre život baktérií

mama

6.  Trpia aj ďasná

Jedna prípadová štúdia doktorky Carlene B. Krejci spomína dieťa, ktoré trpelo opuchom ďasien po tom, čo si obhrýzalo nechty.  Zistilo sa, že kúsky jeho nechtov sa dostali cez ďasná až pod zuby!

7. Na svieži dych zabudnite 

Rovnako nepriaznivá správa potvrdzuje, že ľudia obhrýzajúci si nechty sú viac náchylní mať nepríjemný dych.  V ústach žije množstvo baktérií a veľa z nich tam má byť, avšak ak väčšinu času máte prsty v ústach, podporujete tvorbu ďalších a rozhodne nechcených. Dôsledkom je dych, ktorý Vašich spoločníkov nepoteší.

8. Hnisavé a plesnivé nechty?

Obhrýzanie nechtov ide ruka v ruke s odtrhovaním si aj kožičky z nechtového okolia. Zlatý stafylokok o ktorom sme už hovorili môže spôsobiť akútny zápal nechtového lôžka. Stafylokok sa dostane do malých otvorených rán  a  výsledkom je hnisavé a boľavé ložisko okolo nechta. Môže byť liečené rôznymi mastičkami, liekmi, niekedy aj chirurgicky.

9.  Pozor na herpesy a pohlavné choroby

uRABYs